Najlepiej schować się w dupie

Strzykwy ze względu na kształt ciała nazywane są ogórkami morskimi. Pomimo nazwy, nie są to rośliny, ale zwierzęta zaliczane do szkarłupni. Żyją na dnie mórz, są mułożercami — żywią się osadem z dna morza. Wielkość strzykw waha się od 1 cm do aż 2 m.
Ich nazwa pochodzi od tego, że w sytuacji zagrożenia wystrzykują przez odbyt część wnętrzności, które zresztą szybko odrastają (u niektórych gatunków są produkowane w nadmiarze na wypadek takich sytuacji).

 

strzykwa
foto: http://pl.wikipedia.org/wiki/Strzykwy

Ale nie o strzykwach miała być mowa…

W morzach żyje również ryba perłowa, należąca do rodziny karapowate, wielkości przeważnie kilku do kilkunastu centymetrów. Ma półprzezroczyste, wydłużone ciało, którego nie pokrywają łuski.

W ich środowisku mało jest naturalnych kryjówek przed drapieżnikami. W sytuacji zagrożenia ryba perłowa podpływa do strzykwy i chowa się w jej odbycie. Może tak się ukrywać nawet przez kilka godzin. Często zdarza się, że pożywia się wnętrznościami strzykwy.

ryba perłowa

foto: http://www.panoramio.com/photo/1080469

Zdarza się również, że w jednej strzykwie potrafi się schować kilka ryb perłowych. Niektóre gatunki rozmnażają się wewnątrz strzykw.

Chcecie zobaczyć, gdzie jest najlepsze schowano?

 

 

 

Please follow and like us:

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *