Monster movie

Monster movie to filmy opowiadające o walce człowieka z potworem. Potworem mogą być zwierzęta — i te realne i te wymyślone, ludzie (zwykle zmutowani lub zmienieni w potwora) lub istoty z innych planet (choć tu mamy najczęściej do czynienia z gatunkiem s-f).

Za pierwszy film z gatunku monster movie uważa się najczęściej film Golem z 1915r. w reż. Paula Wegenera. Film opowiada historię Golema, który mścił się na swoich stwórcach. Niestety wszystkie kopie filmu zaginęły…

Monster movie stały się popularne od lat ’40. Pokazywały typowe lęki człowieka przed groźnymi czy nieznanymi zwierzętami. Były to głównie potwory zagrażające człowiekowi lub całej populacji. Są to tradycyjnie zwierzęta wywołujące strach: pająki, węże, krokodyle, rekiny… Filmy te nie były szczególnie ambitne, dodatkowo brak ciekawych efektów specjalnych sprawiał, że dziś w większości te filmy są bardzo słabe i śmieszą widza.

Wraz z rozwojem nauki zaczęły powstawać monster movie ostrzegające przez efektami postępu — przed niszczeniem środowiska, eksperymentami na zwierzętach. Twórcy tych filmów popuścili granice wyobraźni i stworzyli zmutowane wersje potworów. Są większe, bardziej jadowite, szybsze, inteligentniejsze. Przez co walka z nimi wywołuje więcej emocji, jest trudniejsza i faktycznie może zająć cały 1,5-godzinny film.

Porządny monster movie kończy się wygraną człowieka i pokonaniem bestii. Choć na końcu zwykle jest pokazane gniazdo lub jajeczko, z którego wyjdą kolejne pokolenia. Zostawia to furtkę do nakręcenia drugiej części.

Czemu potwór atakuje człowieka? Tu motywy nie są tak bardzo skomplikowane: jest głodny, ludzkie mięso to jego przysmak, człowiek wlazł na jego terytorium i potwór się broni, mści się, jest wkurzony, chce przejąć władzę nad światem lub po prostu dobrze się bawi. W niektórych produkcjach nie wiadomo, o co mu chodzi. Chyba tylko o to, aby jak najwięcej krwi płynęło.

Jakie potwory najczęściej widzimy w monster movies?

Na ekranach pojawiły się olbrzymie węże, dla których połknięcie człowieka w całości to pestka. Do tego te węże często są szybsze niż samochód czy łódź motorowa. Potrafią też wydawać przeróżne przerażające odgłosy. Przykłady filmów z wężami: Komodo vs. Cobra (2005), Pyton (2000), Mega Snake (2007), Vipers (2008), Anakonda — wszystkie części, Silent Predators (1999), Boa (2001).

megasnake

Pająki są również często tematem monster movies. Począwszy od małych i bardzo jadowitych, aż po olbrzymie, skaczące po wieżowcach. Mało, są też takie zionące ogniem! Na ataki pająków są narażone i populacje dużych miast i małe grupki turystów wędrujących po bezludziach. Pająki możemy obejrzeć w Arachnid (2001), Ice Spiders (2007), Eight Legged Freaks (2002), Camel Spiders (2011), Lavantula (2015).

lavantula

Szczególnie niebezpieczne dla człowieka są też krokodyle, aligatory i inne gady i płazy. Oprócz standardowych krokodyli z paszczą pełną zębów, odgryzających kończyny i pożerających małe pieski, producenci wymyślili szereg zmutowanych gadów i płazów. Same w sobie są paskudne i groźne, a mutacja dodaje im jeszcze grozy i powagi. Monster movie z gadami i płazami to: Aberration (1997), Alligator (Aligator 1980), The Curse of the Komodo (2004), Frog-g-g! (2004), Supercroc (2007).

supercroc

U wielu osób obrzydzenie i strach wzbudzają również robaki, owady, ślimaki, itp. Zatem również idealnie nadają się do horroru. Odkryte nowe gatunki często atakują stadnie i pożerają człowieka lub składają w człowieku jaja i przerabiają go na żywy inkubator dla swego potomstwa. Robaki, owady, ślimaki, skorpiony a nawet pijawki i kleszcze możemy obejrzeć w filmach: Caved In (2006), Bugs (2003), Bug (1975), Leeches! (2003), The Hive (2007), Tremors (1990), Slugs (1998), Killer bees (2002), Locusts (2005), Tail sting (2001) i Ticks (1993).

leeches-07

Akcja monster movies może dziać się również na wodzie i pod wodą. Rekiny, piranie tylko czekają na polowanie na człowieka: Hammerhead: Shark Frenzy (2005), Frankenfish (2004), Mega Piranha (2010), Pirania 3D (2010), 2-Headed Shark Attack (2012).

2-headed_shark_attack-4

Nawet dziecko wie, że dużym zagrożeniem dla ludzkości są dinozaury. O tym, jak ożywić dinozaury we współczesnym świecie pisał Michael Crichton, na podstawie książek którego Spielberg nakręcił Park Jurajski. Ale dinozaury to nie tylko sławny Park Jurajski, ale również: The Land That Time Forgot (1975), Pterodaktyl (2005), Aztec Rex (2007), Carnosaur (3 części 1993-1996)

carnosaur_3

Jakie jeszcze zwierzęta mogą być tematem monster movies? Jogurt (The Stuff, 1985), kosmiczna masa (The Blob, 1988), ptaki (The Giant Claw, 1957) , kraby (Attack of the Crab Monsters, 1957), małpy (Monkey Shines, 1988), nietoperze (Bats, 1999)„ ośmiornice (Octopus, 2000), szczury (Killer rats, 2003), świnia (Razorback, 1984), owce (Black Sheep, 2006), gado-ptak (Q: The Winged Serpent, 1982), diabeł tasmański (Cemetery Gates , 2006) i nawet prehistoryczne bestie, takie jak mamut („Mammoth 1006) czy tygrys szablozębny (Sabretooth, 2002).

cemeterygates

Większość monster movies to kiczowate filmy, które da radę obejrzeć tylko miłośnik gatunku. Ale są też i perełki. Wystarczy wspomnieć takie filmy jak: Ptaki, Park Jurajski, Szczęki, King Kong, Godzilla, Mgła i Pacific Rim.

A co z wężami w samolocie i jedną z najbardziej znanych kwestii S.L. Jacksona?

Jakie jeszcze ciekawe zwierzęta pokażą nam twórcy monster movies? Co nowego wymyślą?

 

Please follow and like us:

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *