A jeśli Biblia to tylko zestaw bajd ludowych? Cz. 3

A jeśli Biblia to tylko zestaw bajd ludowych? Cz. 3

Trzy dominujące wyznania monoteistyczne pochodzą z tej samej mitologii Żydowskiej. Wywodzą się z opowieści o srogim Bogu Izraela, który był zazdrosny o chwałę, więc mordował okoliczne plemiona, które nie wierzyły w niego. Opowieści zawarte w Starym Testamencie są pełne krwawych rzezi w imię planu JHWH.

Bóg Izraelitów przejawia cechy własne swoich wyznawców, jest mściwi, skory do gniewu, a już nade wszystko nie znosili konkurencji. Kapłani, żeby kult ich zmyślenia dobrze działał, twierdzili, że zestaw bogów konkurencji jest fałszywy i tak naprawdę to ich nie ma lub są tworem szatana, który to z kolei stoi w opozycji do ich własnego boga, który go zresztą stworzył — to znaczy tego Szatana stworzył.

Ten przeciwnik ich boga oszukuje i tworzy tych innych bogów, którzy rękami swoich wyznawców — pogan — chcą pozabijać tych, którzy wierzą w „prawdziwego” boga. Oczywiście to działa w dwie strony, ponieważ poganie myślą dokładnie w ten sam sposób. Masło maślane, ale z grubsza tak to wygląda.

W biblii można znaleźć treści, które całkowicie zaprzeczają doskonałym cechom charakteru głównego bohatera, jakie próbują przekazać kapłani. W Starym Testamencie przedstawiona jest historia jednego plemienia, które w tamtych czasach walczyło z okolicznymi narodami. Każdy naród miał swoje wierzenia i swoich bogów. Bogowie ci służyli jako broń psychologiczna, która miała za zadanie nastraszyć przeciwnika.

3ee644df5acbfa0f4451496c5dc7eb0e

Jakby tego nie uzasadniać, w praktyce wyglądało to tak, jak przedstawione jest w księdze Izajasza pod zajawką: “Mowy wieszcze przeciw narodom pogańskim”, czyli takim, które nie wierzyły w boga żydów, Jahwe. Jest to tylko jeden z przykładów. Więcej możecie znaleźć na stronce Pismo Święte, jakiego nie znacie .

Uważa się powszechnie, że biblia jest księgą świętą, w której zawarte są słowa samego boga. Problem w tym, że księgi biblijne, to zestaw relatywnie dobranych mitów, w których przewija się popularny na całym świecie motyw zbawiciela. Wizje przekazywane były przez proroków i kapłanów.

Im cięższe miał życie prorok, tym mroczniejsza była wizja.

 Wyrok na Babilon, który ujrzał Izajasz, syn Amosa.

Wyrok zobaczył prorok — nikt więcej, tak więc dalsza instrukcja wynika z obrazu, który pokazał się w głowie jednemu człowiekowi. Następujące po tym zdarzenia mogą przyprawić o zawrót głowy.

Zgodnie ze sztuką wojny psychologicznej, najpierw należy pokazać, jaką dysponuje się siłą, tak aby przeciwnika odpowiednio przestraszyć, wieszcząc co go czeka.

Zawyjcie, bo bliski jest dzień Pański,  nadchodzi jako klęska z rąk Wszechmocnego. Dlatego wszystkie ręce opadają, topnieją wszystkie serca ludzkie.  [Oni] truchleją…

Każdy odszukany będzie przebity, każdy złapany polegnie od miecza.  Dzieci ich będą roztrzaskane w ich oczach, ich domy będą splądrowane, a żony – zgwałcone… 

Wszyscy chłopcy będą roztrzaskani, dziewczynki zmiażdżone. Nad noworodkami się nie ulitują, ich oko nie przepuści także niemowlętom.

Pochodzenie takiej wizji od istoty doskonałej jest mocno wątpliwe, ponieważ ta istota jest kwintesencją miłości – jest cierpliwa, łaskawa, nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą, gniewem i nie pamięta złego. A jednak wydaje polecenie – chłopców roztrzaskać, dziewczynki zmiażdżyć, a nad niemowlakami się nie litować…

potop-leon-comerre

Jak można tę sprzeczność wytłumaczyć?

W tamtych czasach sposobem na szerzenie wiary w Jahwe było wyrżnięcie tych, którzy czcili innych bogów.

Ale czemu dzieci i niemowlęta?

Ponieważ Jahwe wiedział, co z nich wyrośnie!

Te irracjonalne tłumaczenia są otoczone w panierce teologicznych rozważań, przeplatanych historycznymi wydarzeniami, które mają potwierdzić, że bóg kazał wyrżnąć oponentów Izraela zgodnie z panującym powszechnie wtedy trendem – ucinania napletków, podrzynania gardeł i konsumowania własnych dzieci.

«Ta oto kobieta powiedziała mi: “Daj twojego syna, a zjemy go dzisiaj, mojego zaś syna zjemy jutro”. Ugotowałyśmy więc mojego syna i zjadłyśmy go. Dnia następnego powiedziałam do niej: “Daj twego syna, żebyśmy go zjadły”, lecz ona ukryła swojego syna».  

Nie ma żadnego powodu, aby te teksty uznawać jako niosące ze sobą ponadczasowe wartości moralne, a tym bardziej traktować je jako święte.

Ale, ale czyż nauki Jezusa temu nie przeczą? Ano, nie przeczą, bo Jezus twierdził, że nie przyszedł znieść prawa – on je przyszedł wypełnić, tylko tym razem rzezią ogólnoświatową.

Albowiem jak w czasie przed potopem jedli i pili, żenili się i za mąż wydawali aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki, i nie spostrzegli się, aż przyszedł potop i pochłonął wszystkich, tak również będzie z przyjściem Syna Człowieczego

Historię biblijną firmuje istota doskonała i wszechwiedząca, której nie wiadomo ile cierpień ludzkich jest potrzebnych do udowodnienia, że lepiej jej słuchać, bo to ona jest prawdziwa.

“Pan, mocarz wojny, Jahwe jest imię Jego.”   Wj 15, 3

Tylko mechanizm myślenia religijnego, którego oparciem jest poczucie winy i strach przed karą, zmieszany z fałszywą nadzieją życia w niebiańskim raju, jest w stanie pogodzić te sprzeczności, które racjonalny umysł odrzuca.

W Starym Testamencie przedstawiona jest historia jednego plemienia, które w tamtych czasach walczyło z okolicznymi plemionami. Każde z tych plemion miało swoje wierzenia i swoich bogów, w których wierzyli. Bogowie ci służyli jako broń psychologiczna, która miała za zadanie nastraszyć przeciwnika.

Cdn…

A jeśli Biblia to tylko zestaw bajd ludowych? Cz. I

A jeśli Biblia to tylko zestaw bajd ludowych? Cz. 2

Please follow and like us:

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *