Jahwe bóg niepokoju i wojny

the-matrix-4-prequel-young-morpheus-michael-b-jordan-238808

W filmie „Matrix” główny bohater Neo dowiaduje się, że od urodzenia jest uwięziony w realistycznym śnie. Po przebudzeniu odkrywa, że w rzeczywistości podłączony jest do machiny, którą zasilają ciała milionów innych uśpionych ludzi. Tylko nieliczni są świadomi, więc walczy z maszyną, budząc ludzi, którzy dla maszyny są niczym innym jak tylko baterią. Mesjasz Noe ma wyzwolić świat ze snu.

Czy można konstruktorowi Matriksa zarzucić złą wolę? Czy można negatywnie oceniać agenta Smitha za to, że jest programem? Czy maszynę mogą obchodzić ludzkie emocje, gdy realizuje zaprogramowanych proces?

Konstruktor z Matriksa nieodmiennie kojarzy się z bogiem. W przypadku religii monoteistycznych tym konstruktorem jest Jahwe — mocarz, Bóg wojny.

Wj 15, 3 Pan, mocarz wojny, Jahwe jest imię Jego.

Historia o Jahwe i Jezusie podbiła historię Ziemian.

Jezusa kocha cały Świat, bo Jezus kocha Wszystkich.

Nie ma boga ponad Allaha!

Żydowski mit o bogu Jahwe przejął kontrolę nad milionami umysłów. Mit jest tak silny, że w każdej epoce wypalił swoje piętno okrucieństwa zmieszanego z tkliwą wręcz naiwną miłością Agape, która jest cierpliwa i nie morduje ludzkości tylko po to, aby się odrodziła w jeszcze gorszym stanie. Miłość nie zazdrości nawet wtedy, gdy inni modlą się do innych bogów. W stanie miłości doskonałej Jahwe nie szuka swego, no może poza tym, aby w niego wierzono. Miłość agape nie unosi się gniewem — zwłaszcza zapalczywym, nie pamięta złego z wyjątkiem najważniejszego grzechu pierworodnego, który postanowił wybaczyć, zabijając w ofierze swojego syna Jezusa.

W katolickiej wersji ofiara okupu z uwagi na fałszywe dogmaty wygląda co najmniej kuriozalnie. Ot Jahwe Bóg, posyła Boga Jezusa, czyli samego siebie, aby dać się zabić w celu złożenia z siebie samego okupu, który ma zatrzeć złe wrażenie z czasów Edenu, jakie zrobili Adam z Ewą, zżerając zakazany owoc poznania dobra i zła. Swoją drogą, to ciekawe jakby potoczyły się losy świata, gdyby Jahwe nie wpadł na pomysł, aby podpuścić pierwszych ludzi, sadzając im w ogrodzie największą tykającą bombę w historii ludzkości w postaci drzewa. Niejasna jest tu rola ducha świętego, ale to w katolickim nauczaniu ulotny twór, który wymyka się opisowi logicznemu.

Wiara zarządzana jest lękiem i obietnicą życia w doskonałych warunkach… po śmierci. Obietnicy nie można zweryfikować, ponieważ ofert jest wiele. Logika i racjonalna ocena rzeczywistości fizycznej prowadzi do pytania:

Dlaczego harem niewolnic ma być gorszy do fruwania z aniołkami w niebie?

W judaizmie doszło do podziału, w wyniku którego powstało Chrześcijaństwo, Islam i każda dzisiejsza sekta religijna, która wyznaje JHWH i jego syna Jezusa, który jest pierwszym wypowiedzianym Słowem przez Jahwe do ludzi. Każdy odłam twierdzi, że to on posiadł prawdę, która jest dla maluczkich, a nie wielkich tego świata. I w tym między innymi jest siła religii, która głównie opiera się na tych maluczkich, mniej wyedukowanych, którym można opowiadać bajki o niestabilnym Dziadzie Mrozie.

Dlaczego zakładać, że Jahwe jest dobrym bogiem? Równie dobrze może być kosmicznym psychopatą, który wymyślił biblię i całą tę opowieść? Mówi o sobie na kartach biblii, że przejawia miłość doskonałą, a z biblijnego przekazu wynika, że dokonał największej rzezi, wymordował całą ludzką populację z wyjątkiem jednej rodziny. Czy miałoby sens wymordowanie całej populacji ludzi ze skazą genetyczną w postaci grzechu pierworodnego tylko po to, aby ocalała rodzinka w konsekwencji doprowadziła do II wojny światowej i wymyśliła bombę atomową?

Stary Testament. gdy czytam o Jahwe i jego ‘ojcowskiej miłości’ to skóra mi cierpnie. Nie zachowuje się on jak miłosierny Bóg, lecz jak żądny krwi tyran, rzekłabym demon. Oko za oko – tak w skrócie przedstawia się dla mnie ST. Grzesz-usmażymy cię i będziemy się z tego cieszyć. Wieczne potępienie. Strach. Maluczkość. Bezwzględne posłuszeństwo. Czy tak wygląda relacja ojciec-dziecko? Nie. Tak wygląda relacja pan-niewolnik.

Kto chce wzbudzić posłuch strachem temu nie ufam jak psu.

cytat z forum

Biblijna historia o Jahwe jest pełna sprzeczności. Natomiast główne przesłanie o zbawicielu Jezusie jest tak samo prawdopodobne, jak te z Matriksa, Diuny, czy też ze starszych mitów o Mitrze, Dionizosie itp.

Jahwe jest emanacją, projekcją zbiorową umysłów starożytnego Izraelskiego plemienia pasterzy owiec. Natomiast Jezus jest jednym z wielu mesjaszy, którego przesłanie oparte na Platonie i Sokratesie po prostu wybiło się ponad przeciętność. Jezus był, odpowiedzą, liftingiem wizerunku starotestamentowego Ojca, który wyrzynał całe plemiona wraz z niemowlętami, nienarodzonymi i trzodą… zaprawdę jak tu nie kochać tak potężnego boga!

Rozmowa o bogu to rozmowa o emocjach nadziei lęku przed przemijaniem. Patrząc na historię taką, jaką ona była, jedno jest pewne kult Jahwe, pochłoną najwięcej istnień ludzkich i co najgorsze stale ich przybywa. Przerażające jest to, że nie ma najmniejszego dowodu na istnienie żadnego Boga, a księgi, które o nich opowiadają, są przesiąknięte przemocą i patriarchatem w najgorszej z możliwych form religijno/politycznych.

Pamiętam z własnego doświadczenia, jaką siłę ma wiara i jak z czasem zmienia się całkowicie postrzeganie świata, który zaczyna się jawić jak królestwo szatana, z którym nie chce się mieć nic do czynienia.

Jeżeli temat Was zainteresuje, to puścimy kilka tekstów o własnych doświadczeniach budzenia się z Matriksa.

Please follow and like us:

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *